czwartek, 18 kwietnia 2013

Co kupić, żeby zacząć...? - Podstawowe materiały i narzędzia - kurs biżuterii cz. 1.


Jeżeli lubisz kreatywnie spędzać wolny czas, a przy okazji rozwijać zdolności manualne i dobrze się bawić, proponuję spróbowania swoich sił w tworzeniu ręcznie robionej biżuterii. Nie ma większej nagrody za czas i trudy poświęcone na ręcznie wykonane kolczyki, niż możliwość noszenia ich, dobierania indywidualnie do ubrania i wyróżniania się biżuterią Dokładnie Taką Jaką My Chcemy :)






Od czego więc zacząć, żeby móc stworzyć kolczyki naszych marzeń?




Na początku potrzebujemy kupić niezbędne narzędzia, trochę drutu, garść półfabrykatów i, oczywiście, koraliki/kamyki/kryształki. Miejsc, gdzie można je nabyć, jest dość sporo, a największą skarbnicą jest internet. Bardzo sprawnie funkcjonują zarówno liczne sklepy internetowe, jak i poczciwe Allegro. Wiele ciekawych produktów można również kupić w Empiku, na przykład drut w kilku grubościach, koraliki (choć często są trochę droższe niż w internecie), jak i specjalistyczne czasopisma (w języku angielskim, z polskimi póki co się jeszcze nie spotkałam). Większość miast organizuje również od czasu do czasu Targi Jubilerskie, chociaż tam przeważnie sprzedawane są korale w sznurach (czyli musimy kupić często o wiele więcej, niż potrzebujemy).



A więc teraz przejdźmy do naszego minimum:


1.  Szczypce do biżuterii

Potrzebujemy co najmniej trzy różne, bez tego się nie obędzie :)
a) okrągłe, do precyzyjnego wyginania drutu w pętelki i do przeróżnych innych okrągłych kształtów,
b) płaskie, przy prostych wygięciach drutu,
c) przecinaczki (boczne lub czołowe) - do przecinania drutu / linki / żyłki, przecina się o wiele lepiej i skuteczniej niż nożyczkami.



2. Drut

Zwłaszcza, jeżeli podoba nam się technika wire wrapping, polecam zaopatrzyć się w od razu w kilka grubości. Na początek przydadzą się: 

      a) 0.25-0.3 mm - do oplatania i łączenia elementów,
      b) 0.4-0.5 mm - do wykonywania małych pętelek przytrzymujących koraliki,
      c) 0.7-0.8 mm - do robienia baz i większych elementów.

Uwaga: o ile nie planujemy robić bransoletek, uważamy, żeby nie kupić drutu pamięciowego (wygląda i zachowuje się jak sprężyna): nie nadaje się do wyginania.


Na początek zdecydowanie wystarczy drut posrebrzany, a kupić go można w fajnej cenie i jakości na przykład w Empiku. Dostępny (i używany) jest również drut miedziany (czerwony albo brązowy) i  miedziany (ma ładny kolor starego złota, ale o wiele trudniej się go wygina, więc na początek nie polecam).









Można również na początku popróbować sobie powyginać drut aluminiowy (technika AluDeco), który jest najbardziej giętki, ale i najbardziej miękki, więc łatwo go uszkodzić. Jest również dość gruby - ma co najmniej 1 mm, więc nie każdy koralik na niego wejdzie.


3. Koraliki i kamyki





Największą przyjemność na pewno sprawia wyszukiwanie i kupowanie różnego rodzaju koralików, kryształków i kamieni półszlachetnych. Wybór jest ogromny. Na początek najlepiej kupić po trochę z każdego rodzaju z poniższych i zobaczyć, z czym się najlepiej pracuje.



     * koraliki drobne, szklane (seed beads) - mają ok 1-2mm, nadają się znakomicie do wyplatania, haftowania koralikami oraz do uzupełniania dużych korali.







     * koraliki kule - mogą być zrobione z przeróżnych materiałów: ze szkła, plastiku, żywicy, kamieni półszlachetnych.
                                    

     * kryształki - zrobione ze szlifowanego szkła, fasetkowane, imitują kamienie szlachetne. Najsłynniejszymi i najcenniejszymi kryształkami są te wyprodukowane przez firmę Swarovski.      



                           



     * kamyki - kamienie półszlachetne, z otworem w środku. Najpopularniejsze to turkusy, 
ametysty, koral.


                                   



     * perły - hodowlane, okrągłe lub o nieregularnym kształcie, mogą być również barwione.




     * różne inne kształty i materiały: muszelki, masa perłowa, krople, pastylki, pałeczki, baryłki.
Do wyboru, do koloru :)



4. Półfabrykaty - wszystkie elementy, które uzupełniają koraliki

 * bigle - inaczej haczyki, można kupić gotowe, polecam co najmniej bezniklowe lub posrebrzane/pozłacane, choć niektóre osoby, ze względu na uczulenia, mogą nosić tylko te ze srebra.
Oryginalne bigle można również wykonać samemu z drutu 0.6-0.8 mm. Warto również dokupić silikonowe baranki, żeby zabezpieczyć kolczyki przed wypadnięciem z uszu.





 * szpilki - ułatwiają pracę, zwłaszcza przy komponowaniu krótkich kolczyków, jako że są zakończone pętelką lub główką i koralik nie będzie spadał.


 * łańcuszki, ogniwka - służą do łączenia elementów lub w celach dekoracyjnych, na przykład w kolczykach - gronach





 * nakładki - ozdobnie wykańczają koraliki kulki




 * przekładki, kulki metalowe, rurki - wypełniają pustą przestrzeń między koralikami


 * zawieszki - gotowe elementy ozdobne, inne niż koraliki - na przykład metalowe kształty, charmsy, kamienie z gotowymi zaczepkami.


                                         


 * zawieszki bazy - ułatwiają pracę przy tworzeniu większych, złożonych kolczyków, na przykład orientalnych lub w stylu hindi









Wyżej wymienione produkty i materiały jubilerskie to niezbędnik przy tworzeniu ręcznie wykonanych kolczyków. Przydadzą się przy wielu prostych jak i bardziej skomplikowanych projektach.
Oczywiście rodzina produktów jubilerskich jest bardzo rozległa, więc opisanie każdej kategorii daje możliwości stworzenia osobnego posta :)



Kupione? Tak więc... do dzieła i powodzenia!

















1 komentarz:

  1. Fajnie to wszystko zebrane. Dla początkującej osoby duża pomoc bo ktoś niewtajemniczony może się łatwo pogubić co do czego służy ;)

    OdpowiedzUsuń